آنالیز خاک برای تعیین نوع کود مصرفی

به هر نوع ماده ای که دارای عناصر غذایی باشد  و باعث بالا بردن حاصل خیزی خاک و افزایش عملکرد کیفی و کمی محصول شود کود گفته میشود. کود ها به چند دسته تقسیم میشوند:

  • شيميايي
  • آلي يا ارگانيک
  • بيولوژيکيا زيستي

استفاده از کـودهای شیمیائی اقتصادی ترین راه رسیدن به حداکثر تولید در واحد است. این مواد حاوی برخی از عناصر مصرفی گیاه هستند. این عناصر در دو دسته ی پرمصرف و کم مصرف جای میگیرند.

عناصر پر مصرف: ازت ، فسفر ، پتاس ، کلسیم ،  منیزیم
عناصر کم مصرف: آهن ، روی ، منگنز ، مس ، بر
گیاهان مختلف بر حسب نیاز و با توجه به نتایج آزمایش برگ و خاک به کود های فوق نیازمند خواهند بود .

 متأسفانه مصرف بیش از اندازه کودهای شیمیائی به ویژه استفاده نامتوازن از کودهای فسفاته، مشکلات عمده ای در حاصلخیزی خاک های ایران بوجود آورده است. راه حل رفع این مشکل، آنالیز آب و خاک مزارع کشاورزی و باغات می باشد. توجه به این امر علاوه بر مشخص کردن نوع کود مورد نیاز و افزایش بازدهی محصول،  جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی مانند آلودگی منابع آب زیرزمینی و شوری تدریجی خاک را به همراه دارد.

کاربرد BOD و COD

BOD و COD: شاخص‌های کیفیت فاضلاب(Wastewater Quality Indicators)

هر ماده قابل اکسایش و کاهش در آب یا پساب می‌تواند توسط فرایندهای میکروبی(بیوشیمیایی) یا واکنش های شیمیایی اکسید شود، امری که باعث کاهش میزان اکسیژن در آب می­شود. میکروارگانیسم های هوازی موجود در آب برای مصرف مواد آلی مغذی موجود در آن طی واکنش‌های بیوشیمیایی به مقدار مشخصی اکسیژن نیاز دارند که به آن اکسیژن مورد نیاز بیولوژیکی(Biochemical Oxygen Demand یا به اختصار BOD) می گویند؛ پارامتری که نشان دهنده ی مقدار مواد آلی زیست تخریب پذیر موجود در آب می­باشد. اصطلاح BOD5 مقدار اکسیژن مصرف‌شده توسط اکسیداسیون بیوشیمیایی مواد تشکیل‌دهنده آب یا پساب طی یک دوره ی 5 روزه می باشد. مقدار کل اکسیژن مصرفی در زمان واکنش‌های بیوشیمیایی که تا پایان آن مصرف می‌شود نیز  BOD نهایی نامیده می‌شود. از آنجایی که BOD نهایی زمان بر است، BOD5 به عنوان واحد اندازه‌گیری ارتباط اثرات آلودگی، تقریباً بطور جهانی تصویب شده است. اگر BOD كم باشد آب پاك و فاقد میکروارگانیسم های هوازی است. 

bod

بطری های اندازی گیری BOD

همچنین اکسیژن مورد نیاز شیمیایی(Chemical Oxygen Demand یا به اختصار COD) مقدار اکسیژن لازم برای انجام واکنش های اکسیداسیون در مقداری مشخصی آب است که برای اندازه گیری آن میتوان از ترکیبات اکسنده­ ی قوی مانند پتاسیم دی کرومات استفاده کرد.

واحد گزارش BOD و COD برحسب میلی گرم اکسیژن بر لیترmg/L می باشد.

برای ترکیبات آلی موجود در آب، BOD مقیاس مناسب­تری است، چراکه طی آزمون COD مواد معدنی موجود  نیز قابلیت اکسایش دارند. همچنین هیچ ارتباط کلی بین BOD پنج‌روزه و BOD نهایی و COD وجود ندارد. ممکن است بتوان این نوع ارتباط را در یک جریان خاص از فاضلاب برای آلاینده‌های خاص تعمیم داد اما این نوع ارتباط برای آلاینده‌های دیگر پساب در یک جریان دیگر قابل استفاده نخواهند بود. چرا که ترکیبات هر جریان فاضلابی متفاوت است.

اهمیت خاک

« روز پنجم دسامبر (15 آذر) هر سال "روز جهانی خاک" نام گرفته است. »

« سال 2015 با پیام "خاک سالم برای زندگی سالم" از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال بین المللی خاک اعلام شد. »

هدف از این نامگذاری­ها، آشنا شدن مردم با اهمیت خاک و ضرورت حفظ آن است. در ادامه به بررسی مهم ترین نقش های خاک در طبیعت و زندگی انسان میپردازیم:

خاک پاک، غذای سالم

زندگی سالم بدون خاک پاک امکانپذیر نمی باشد زیرا خاک امنیت غذایی را تامین می کند . به عبارت دیگرکیفیت غذای ما به کیفیت خاک بستگی دارد. ما ظروف غذا و دست هایمان و همچنین میوه و سبزیجات را قبل از مصرف می شوییم و سفره و میز غذا را همواره تمیز نگه میداریم. با این وجود آیا می توان مطمئن بود که غذایمان پاک است؟ اگر میوه و سبزیجات، نان و برنج، گوشت، شیر، آب و سایر غذا و نوشیدنی ها از درون آلوده باشند، تکلیف چیست؟

آلودگی خاک مستقیما از طریق گیاهان و غیرمستقیم از طریق گوشت و فرآورده های دامی به بدن انسان منتقل میشود. بنابراین در صورت عدم مراقبت از خاک، غذای رنگارنگ سفره ما ظاهری فریبنده و درونی آلوده و بیماری زا خواهد داشت. خاک در اثر بی توجهی ما به عناصری سمی مانند سرب، کادمیم، آرسنیک آلوده میشود و نهایتا این مواد وارد بدن ما شده و منشا بسیاری از بیماریها از جمله انواع سرطان خواهند شد. لذا قبل از دستهای پاک و ظروف شسته، باید خاک را پاک نگاه داریم.

خاک، ظرف اصلی آب

اهمیت دیگر خاک، تصفیه ی آب است. آب درگذر از تصفیه­خانه طبیعی خاک، پاک شده و بدست ما می­رسد. این حکمتی عجیب و آیه ای روشن برای شناخت خداست که از دل خاک و گِل، آبی پاک روان می سازد. اگر ما خاک را آلوده کنیم، شستن لیوان چه فایده ای دارد؟ برای نوشیدن آبی پاک و گوارا باید خاک را پاک نگاه داریم. بنابراین ظرف اصلی آب، خاک است، مخزنی پرگنجایش و مطمئن برای نگهداری آب! برای انجام این ماموریت خاک دو وظیفه ی عمده دارد، ابتدا از طریق تخلخل و منافذ بین ذرات آن و همچنین کانالهایی که حشرات از جمله مورچه ها و موریانه ها حفر میکنند یا توسط ریشه ی گیاهان ایجاد شده است آب باران را به زیر زمین هدایت می کند. سپس به عنوان یک مخزن مطمئن از تبخیر آن جلوگیری میکند. بنابراین برای مدیریت آب باید خاک را مدیریت کنیم. موضوع خاک از موضوع آب مهم تر است و اگرچه کشور ما مشکل آب دارد و مشکل بزرگی هم هست، لکن برای تهیه آب راه های فراوانی وجود دارد در صورتی که برای تهیه یک سانتی متر خاک حاصلخیز بین 100 تا 10000 سال زمان نیاز است.

نگهدارنده یک چهارم از کل تنوع زیستی زمین

خاک محیطی سرشار از انواع موجودات زنده کوچک است، موجوداتی که از نظر بوم شناسان خاک مهندسین خاک تلقی میشوند. علاوه بر حشراتی مانند مورچه ها و موریانه ها که یکسره در تکاپو هستند تا معماری خاک را به شکلی مناسب برای کارکردهای خاک درآورده و حفظ کنند، میکروارگانیسم ها نیز در نقش "پزشکان " و "مدیران ارشد" ظاهر میشوند و تاثیر چشمگیری در سلامت موجودات زنده و تداوم حیات روی زمین دارند. بنابراین اگر درک کنیم که خاک و جانداران خاک برای ما در تلاشند، از غرور نابجای خود و از ظلمی که دانسته یا نادانسته بر آنها روا می داریم، شرمسار خواهیم شد.

همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری (سعدی)

بحران آب در ایران

وضعیت منابع آب ایران

  • متوسط بارندگي دنيا   750 ميليمتر در سـال و متـوسط بارندگي ايران 250 ميليمتر در سال، با توزیع مکانی نامناسب می باشد:

                                       50 درصد بارندگی در 24 درصد مساحت کشور روی می‏دهد.

                           (در قسمتهاي شمالي ايران 1800 ميليمتر و در كوير مركز كمتر از 50 ميليمتر)

  • سـرانه آب در جهان 7200 متر مكعب در سال ولي در ايـران حـدود 2000 مـتـر مـكعب در سال است.
  • در چهل سال گذشته مصرف آب در دنيا 3 بـرابـر ولـي در ایران20 بـرابـر و در شهرهاي ما 50 بـرابر شده است.

مطابق گزارش سازمان منابع جهانی ایران در بین 24 کشوری است که تا سال 2015 با بحران جدی آب مواجه خواهند شد:

همچنین خبرگزاری جهانی طبیعت، بحران شدید آب را به عنوان بزرگترین چالش ایران معاصر قلمداد کرد.